سونوگرافی داپلر چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: سونوگرافی داپلر عروق مغز

لTCD مخفف “TransCranial Doppler sonography” میباشد و به معنای سونوگرافی داپلر است، که در اصطلاح به سونوگرافی داپلر “A stethoscope for Brain”  به معنای یک گوشی پزشکی برای مغز گفته میشود.

TCD6.jpg

سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال و کاروتید گردن روشی ساده و بی خطر می باشد که متخصص مغز و اعصاب توسط آن خونرسانی مغز را بررسی و عروق اصلی مغز را از نظر میزان جریان خون و باز بودن رگها ارزیابی می کند.

TCD1.jpg

آموزش سونوگرافی داپلر
اساس کار سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال (
TCD)   متفاوت با بقیه انواع سونوگرافی هاست و به این صورت است که امواج اولتراسونیک توسط دستگاه TCD از طریق یک پروب کوچک روی جمجمه بیمار گذاشته میشود و امواج به رگهای خونی مغز میرسد و برای سهولت انتقال امواج اولتراسونیک روی پروب مقداری ژل گذاشته میشود که قابل حل در آب بوده و براحتی از روی سر بیمار پاک میشود.

TCD3.jpg

این امواج پس از برخورد با شریانهای خونی بر اساس میزان و سرعت جریان خون توسط دستگاه TCD به صورت تصویر و صدا برگردانده میشود و روی مانیتور دستگاه سونوگرافی داپلر مشخص میشوند.

TCD2.jpg

نورولوژیستخوب با توجه به شکل موج و صدایی که از دستگاه سونوگرافی داپلر به گوش میرسد را تفسیر میکند و بر اساس آن میزان خونرسانی مغز و تنگی یا گرفتگی عروق اصلی مغز تشخیص داده میشود.

TCD5.jpg

سونوگرافی داپلر بهترین روش بررسی عروق است چرا که مزیت اصلی TCD (سونوگرافی داپلر) نسبت به سایر روشهای بررسی عروق مغز غیر تهاجمی بودن آن است و بر خلاف روشهای دیگر مثل آنژیوگرافی و سیتی آنژیوگرافی مغز نیاز به تزریق ماده حاجب ندارد.

همچنین در سونوگرافی داپلر (TCD) هیچ اشعه ای به بیمار داده نمیشود و بنابراین انجام سونوگرافی داپلر نزد یک متخصص مغز و اعصاب خوب کاملا بی خطر است.

سونوگرافی داپلر کرانیال

TCD در چه مواردی انجام میشود؟

بر اساس نظریه آکادمی نورولوژی آمریکا انجام سونوگرافی داپلر در موارد زیر توصیه میشود.

1-      برای بررسی اختلالات عروقی مغز مثل تنگی یا گرفتگی رگهای مغز و کاروتید در افرادی که سابقه سکته مغزی و حوادث عروقی مغز داشته اند و یا در معرض خطر آن هستند مثل افراد مبتلا به دیابت فشار خون بالا، چاقی و چربی خون بالا سونوگرافی داپلر گزینه خوبی میباشد.

2-      بررسی علت سرگیجه بخصوص در افراد مسنی که ممکن است سرگیجه ناشی از نارسایی خونرسانی مغز باشد.

3-      در بچه هایی که کم خونی سلول داسی شکل دارند جهت ارزیابی جریان خون مغز و کاهش ریسک سکته مغزی در اثر گرفتگی عروق مغز، سونوگرافی داپلر نقش بسزایی دارد.

4-      در کسانی که دچار خونریزیهای آراکوئید مغزی شده اند جهت ارزیابی اسپاسم عروق مغز از سونوگرافی داپلر استفاده میشود.

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی داپلر مغز

برای انجام TCD نیاز به آمادگی خاصی نیست و فقط توصیه میشود 2 ساعت قبل از انجام سونوگرافی داپلر از مصرف مواد حاوی نیکوتین مثل سیگار و قلیان خودداری شود، چون ممکن است باعث انقباض عروق خونی شود و نتایج غیر مطلوبی نشان دهد.

برای انجام سونوگرافی داپلر مغز بیمار باید به پشت دراز بکشد و یا روی صندلی نشسته باشد و در تمام مدت انجام سونوگرافی داپلر باید آرام باشد و صحبت نکند.

مدت زمان انجام سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال و کاروتید حدود 20 دقیق است.

متخصص مغز و اعصاب خوب با آنالیز و تفسیر اطلاعات بدست آمده از سونوگرافی داپلر در صورت وجود سفتی یا تنگی رگها بهترین اقدامات پیشگیری کننده از سکته مغزی را شروع کند.چرا که درمان رگها بعد از سکته مغزی بسیار سخت است و در بسیاری موارد غیر قابل ترمیم و درمان میباشند و از این جهت سونوگرافی داپلر مغز در پیشگیری از سکته مغزی بسیار موثر است.

TCD4.jpg

در ضمن سونوگرافی داپلر مغز کمک میکند تا همه کسانی که سابقه سکته مغزی را دارند با بررسی عروق توسط دستگاه TCD از سکته مغزی بعدی پیشگیری کنند.کلینیک تخصصی مغز و اعصاب دکتر فرشته اسفندیاری در تهران با بهره گیری از بهترین و جدیدترین دستگاه TCD آماده ارائه خدمات به کلیه بیماران در تهران میباشد.

بازدید 2528 بار
آخرین ویرایش در شنبه, 04 شهریور 1396 ساعت 23:32

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

 

داپلر عروق مغز از آلمان

دکتر فرشته اسفندیاری